Евертън сложи край на дългото чакане за победа, за да нанесе удар на Бърнли при изпадане
Breaking News | 2024-04-06 | 18:50:05

Евертън си осигури първа победа във Висшата лига от декември над Бърнли с 10 играчи, за да увеличи надеждите си за оцеляване и да нанесе удар на борещите се Кларети.

Късметът на Доминик Калвърт-Люин изглежда най-накрая се е променил, след като неговият гол даде на отбора на Шон Дайш първа победа от 14 мача в лигата.

Нападателят, който приключи шестмесечното си чакане за гол с изравнителното попадение в Нюкасъл през седмицата, наруши изчистването на Арижанет Мурич секунди преди края на първото полувреме и видя топката да върти в празна врата за победа с 1-0.

Подмладени с голове в последователни мачове за първи път от септември 27-годишният играч изглежда превключи на по-висока предавка и имаше още няколко шанса от двете страни на директния червен картон на Дара О'Шей за удар срещу Дуайт Макнийл.

Но един гол беше достатъчен, за да предотврати изравняването на клубния рекорд от 14 мача в лигата без победа, датиращи от 1937 г., изкачвайки ги до 15-то място, но все още само с четири точки над 18-ия Лутън след Шапкарите победа срещу Борнмът.

Това беше решаващ момент с резултата от втора независима комисия за нарушения на рентабилността и устойчивостта – за които вече бяха присъдени шест точки – очаква се следващата седмица.

Въпреки това, за втория в дъното Бърнли, който има само една победа от 15, това беше първо поражение от пет и им остави шест точки от безопасност.

Евертън направи четири промени, включително и на двата централни полузащитника, с Идриса Gana Gueye отсъства, тъй като жена му роди през нощта, а Amadou Onana се оплаква от болки след тренировка.

По-важното е, че Calvert-Lewin беше върнат в отбора и именно той усети половин възможност, която донесе гола – и голямо облекчение – 10 секунди след края на това, което беше бурно първо полувреме.

Мурич, на когото не му се беше налагало да отправя удар към вратата, необяснимо се забави твърде дълго от квадратния гръб на Максим Естев и Калвърт-Люин направи достатъчно място, за да може да намали клирънса с максимална награда.

Това беше късметът, който той търсеше от октомври и дойде горещо след дузпата, която сложи край на сушата му на Вторник в Сейнт Джеймс Парк.

За Бърнли това беше момент на самосаботаж, тъй като те успяха да изиграят първите 45 минути с Джейкъб Бруун Ларсен, който изпрати пряк свободен удар и Давид Фофана се насочи към ръцете на Джордан Пикфорд.

Вероятно тактическо показване на следобедните резултати, точно когато Лутън изостана, 10 минути след второто полувреме даде тласък на феновете на домакините, но те не бяха единствените, които презаредиха, след като Калвърт-Люин изстреля О. „Ший и принуди Мурич да спаси с протегнат крак на близката му греда, след като Лоренц Асиньон отстъпи притежанието.

Абдулай Дукур прехвърли центрирането на Ашли Йънг с глава, докато Евертън усещаше шанса си да сложат бял свят между себе си и изпадащите зона и уволнението на О'Шей помогнаха на тяхната кауза.

Защитникът на Бърнли овладя погрешно пас от своя колега централен защитник Естев и в опит да поправи ситуацията се хвърли към Макнийл от средната линия и рефера Майкъл Оливър незабавно размаха нещо, което изглеждаше груб червен картон.

Предизвикателството на Сандър Бердж срещу заместника на Калвърт-Люин Бето изглеждаше по-скоро като червен картон на границата на зоната, когато нападателят се спусна към вратата, но Оливър не се интересуваше .